RUM:s teckning
i

RUM anpassar självklart sin verksamhet efter myndigheternas rekommendationer rörande coronaviruset.

I nuläget innebär det att RUM:s distrikt och nationellt fortsätter med de verksamheter som restriktionerna tillåter, men att vissa anpassningar kan komma att ske. Självklart informeras ni löpande om ni på något sätt skulle beröras av detta.

Vår festival MusikRUM har vi nu dessvärre blivit tvungna att ställa in, som en följd av restriktionerna kring Covid-19. Vår förhoppning är att vi kan göra festivalen nästa i år igen! Även Tónlek är dessvärre inställd i år, men kommer genomföras nästa år.
Framtidens Musikpris har flyttats fram till september. Finalistnomineringarna tillkännages i mitten på augusti.

För övriga generella frågor hänvisar vi till info@rum.se och för medlemsrelaterade frågor till medlem@rum.se.

Medlemsföreningar

Göteborgsdistriktet

Ale Musikskolas Intresseförening, Ale
Blåsorkesterföreningen Clöhs, Göteborg
Brazzeriet, Kungälv
Brewhouse Big Band, Göteborg
Claes Änglar, Kungälv
Flautissimo, Kungälv
Föreningen Msk Stråkork Ce, Hä, Ög,  Göteborg
Föräldraföreningen vid Svenska Balettskolan, Göteborg
Föräldraföreningen Ksk i Partille, Partille
Gothia Concentus Unga, Göteborg
Göteborgs Celloskola Linnéstråket, Göteborg
Göteborgs Drum Corps, Göteborg
Göteborgs Suzukiförening, Göteborg
Göteborgs Ungdomsorkester, Göteborg
Happy Fingers, Kungälv
Hvitfeldtskas RUM-förening, Göteborg
Härryda Ksk Elevförening, Härryda
Järnbrotts Blåsares Elevförening, Göteborg
Kulmus Mellanblås, Göteborg
Kulturföreningen Måsen, Göteborg
Kungens SanDaler, Göteborg
Kungälvs Ksk RUM-förening, Kungälv
Kungälvs Stråkförening, Kungälv
Kungälvs Unga Blåsare (KUB), Kungälv
Lilla Edet Msk Elev- och Föräldraföring, Lilla Edet
MOS Göteborg, Göteborg
Mölndals Oboeförening, Mölndal
Mölndals Paradorkester, Mölndal
Mölndals Unga Kulturvänner, Mölndal
Saxomania, Kungälv
Scandinavian Strings, Göteborg
Suzukilinné Göteborg, Göteborg
Tjörnrum1, Tjörn
VÄGUS, Göteborg

Skaraborgsdistriktet

Eric Ugglas Ensembler, Skövde
EssUnga Musikanter, Essunga
Falköpings Msk Ensembleförening,Falköping
Fredragsensemblen, Falköping
Föreningen RUM i Lidköping, Lidköping
Föreningen Västra Låtverkstan, Vara
Geehouse Music, Skövde
GUM, Grästorps Unga Musikanter, Grästorp
Götene Msk Orkestrar, Götene
Hjo Kulturskoleförening, Hjo
Ksk Smedjans RUMförening, Tidaholm
Mariestads Blåsorkester & Drill, Mariestad
Mariestads Stråkorkester, Mariestad
Skara RUM-förening, Skara
Skövde Msk Instrumental- & sångförening, Skövde
Skövdestråket, Skövde
Tibro Msk Ensembleförening, Tibro
Töreboda Drillflickor, Töreboda
Vara Kulturskolas Ensembler, Vara

Södra Elfsborgsdistriktet

Alingsås Kulturskolas Intresseförening, Alingsås
Blås i Borås, Borås
Borås Kulturskolas Elevkår, Borås
Borås Suzukiförening, Borås
Föreningen Blåset, Mark
Herrljunga Musikskolas Ensembler, Herrljunga
Lerums Kulturskolas Elevförening, Lerum
Marks Kulturskolas Elevförening, Mark
Musik I Fristad, Borås
Svenljunga Ungdomsorkester Drillflic, Svenljunga
Tranemo Musikskolas Vänkrets, Tranemo
Trollflöjten, Ulricehamn
Ulricehamns Suzukiförening, Ulricehamn
Vilja Produktion, Lerum
Vårgårda Musikskolas Elevförening, Vårgårda
Västergötlands Unga Folkmusikanter, Lerum

X